درمان سنگ مثانه همراه با علائم مشکل در شروع ادرار و درد در شکم

مثانه یک اندام بالون مانند در ناحیه‌ی لگن خاصره است، و کارش ذخیره‌ی ادرار از کلیه‌هاست. کلیه‌ها شبیه فیلتر هستند، مواد زائد خونتان را حذف می‌کنند. آن‌ها این مواد زائد را با آب مخلوط کرده، ادرار تولید کرده، از بین یک جفت مجرا که با نام میزراه شناخته می‌شود به مثانه می‌روند. ادرار در مثانه می‌ماند تا زمانی‌که احساس کنید لازم است ادارار کنید، و بعد از میان مجرایی به اسم میزراه آزاد می‌شود.
یکی از مواد زائدی که از خون دفع می‌شود اوره است. و وقتی اوره مدت طولانی در مثانه می‌ماند، شروع به بهم پیوستن می‌کنند، کریستال‌هایی تشکیل می‌دهند. بعد از مدتی این کریستال‌ها شروع به سخت شدن می‌کنند و تشکیل توده، یا سنگ‌های مثانه می‌دهند.( اگر سنگ در کلیه شکل گیرد، به عنوان سنگ کلیه شناخته می‌شود.)
بنابراین وقتی کریستال‌های داخل ادرار تشکیل یک جرم بزرگ می‌دهند، جرم به عنوان توده یا سنگ شناخته می‌شود، و اگر توده داخل مثانه شکل گیرد، به عنوان سنگ مثانه شناخته می‌شود. در بیشتر نمونه‌ها شخص می‌تواند سنگ مثانه داشته باشد و هیچ علائمی نداشته باشد، ولی گاهی‌اوقات می‌تواند سبب درد یا خون در ادرار شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید  با شماره 09128444990 تماس حاصل نمایید.

فراگیرترین علت سنگ مثانه به این دلیل است که قادر نیستید مثانه‌تان را کامل خالی کنید.، بنابراین قسمتی از ادرار بعد از دفع در مثانه باقی می‌ماند. این‌ها چند تا از دلایلی هستند که چرا یک فرد ممکن است در خالی کردن مثانه‌اش مشکل داشته باشد:

چه علائمی نشانه‌ی سنگ مثانه است؟


هیچ علائم کلی‌ای ندارد، و سنگ‌ها می‌توانند آنقدر کوچک باشند که بدون فهمیدن از ادرار خارج شوند. اگرچه، سنگ مثانه می‌تواند دیوار مثانه‌تان را آزار دهد، سبب درد شود، و اگر وارد میزراه شود، می‌تواند جریان ادرار را قطع کند. علائم عبارتند از:

 • درد در پایین شکم، اغلب شدید است.
 • درد در باسن‌ها، نشیمنگاه و پشت، حرکت یا ورزش می‌تواند بدترش کند.
 • درد هنگام ادرار
 • قطع و وصل جریان ادرار هنگام دفع
 • در آقایان درد در آلت تناسلی و بیضه
 • تکرر ادرار
 • بیدارشدن در شب جهت ادرار کردن در حالیکه قبلا نمی‌شدید.
 • خون در ادرار
 • سختی در آغاز ادرار کردن

ممکن است شب ادراری هم در بچه‌ها نشانه باشد و پسرها معمولا ممکن است نعوظ دردناک و سختی را تجربه کنند.
اگر هر کدام از علائم بالا را دارید، نظر پزشک را جویا شوید.

چطور سنگ مثانه تشخیص داده می شود؟


تشخیص سنگ مثانه به روش‌های زیر است:

 • تست فیزیکی: پزشکتان احتمالا پایین شکمتان را لمس خواهد کرد تا ببیند آیا مثانه‌تان بزرگ شده(باد کردن) یا ممکن است تست راست روده‌ای بگیرند تا ببینند پروستاتتان بزرگ شده یا نه؟ همچنین هرگونه نشانه یا علائم ادراری را که دارید بررسی خواهند کرد.
 • بررسی ادرارتان(آنالیز ادرار): یک نمونه از ادرارتان گرفته می‌شود و با میکروسکوپ میزان خون، باکتری و مواد معدنی کریستالی شده اندازه‌گیری می‌شود. آنالیز ادرار همچنین کمک می‌کند که بفهمید عفونت ادراری دارید یا نه، که می‌تواند به علت سنگ مثانه باشد.
 • پرتونگاری با کامپیوتر(CT): از اشعه‌ی ایکس و کامپیوتر استفاده می‌کنند تا به سرعت اسکن کنند و عکس شفافی از درون بدنتان بگیرند. CT حتی می‌تواند سنگ‌های کوچک را شناسایی کند و یکی از حساس‌ترین تست‌های شناسایی هر نوع سنگ مثانه است.
 • اولتراسوند: اولتراسوند که امواج فراصوت به داخل اندام‌ها و اعضاء بدن می‌فرستد تا عکس بگیرد، میتواند به پزشکتان در تشخیص سنگ مثانه کمک می‌کند.
 • اشعه‌ی ایکس: عکسبرداری با اشعه‌ی ایکس کلیه‌هایتان، میزراه‌ها و مثانه به پزشکتان کمک می‌کند تا بفهمد سنگ‌ها در سیستم ادراریتان هستند یا نه. ولی برخی از انواع سنگ‌ها در اشعه‌ی ایکس‌های مرسوم قابل مشاهده نیستند.

چطور سنگ مثانه درمان می‌گردد؟


گاهی‌اوقات نوشیدن یک یا دو لیتر(حدود 6 تا 8 لیوان) آب در روز می‌تواند آن‌ها را دفع کند. اگرچه این احتمالا در افرادی که نمی‌توانند مثانه‌شان را کامل خالی کنند، کار نمی‌کند. معمولا جراحی مورد نیاز است، و چند نوع هستند:

خرد کردن و خارج کردن سنگ(سیستولیتولاپاکسی) از راه پیشابراه

سیستوسکوپ( لوله‌ای باریک با دوربین) داخل میزراه می‌شود تا سنگ را داخل مثانه پیدا کند، و سنگ‌ها بوسیله‌ی لیزر یا امواج اولتراسوند که با سیستوسکوپ فرستاده می‌شوند به قطعات کوچک خرد می‌شوند. این تکه‌ها می‌توانند بوسیله‌ی مایعات شسته شده و از بین بروند.این روش رایج‌ترین درمان در بزرگسالان است.

خرد کردن و خارج کردن سنگ(سیستولیتولاپاکسی) از راه زیر پوست استخوان شرمگاهی(سوپراپیوبی)

جراح شکاف کوچکی در پوست نزدیک ناحیه‌ی شرمگاهی و به داخل مثانه ایجاد می‌کند تا سنگ‌ها را خارج کند. این روش برای سنگ‌های بسیار بزرگ و در کودکان که میزراهشان برای سیستوسکوپ کوچک است استفاده می‌شود.

سیستوستومی (مثانه‌بری) باز

شبیه سیستولیتولاپاکسی از راه زیر پوست استخوان شرمگاهی، ولی شکاف بزرگ‌تر است. این جراحی وقتی انجام می‌شود که پروستات بزرگ شده جلوی شکاف کوچکتر را می‌گیرد یا دیورتیکول‌ها نیاز به برداشته شدن دارند.

بعد از جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟

از هر ده نفری که جراحی مثانه می‌کنند یک نفر دچار عفونت می‌شود، بنابراین ممکن است با آنتی‌بیوتیک درمان شوید. اگر عملی غیر از سیستوستومی باز داشته‌اید، معمولا همان روز جراحی مرخص می‌شوید. بعد از سیستوستومی باز ممکن است چند روز طول بکشد تا مرخصتان کنند. احتمالا عکسبرداری اشعه‌ی ایکس یا سی‌تی‌اسکن می‌گیرند تا مطمئن شوند همه‌ی سنگ‌های مثانه از بین رفته است. همچنین برای علت اصلی تحت مشاوره و درمان قرار خواهید گرفت. ممکن است برای پروستات بزرگ درمان دارویی تجویز شود، یا شاید جراحی نیاز باشد. شیافی که داخل رحم جای گیرد ممکن است در درمان فتق مثانه‌ی ملایم یا سبک موفقیت‌آمیز باشد، ولی در بیشتر نمونه‌ها جراحی نیاز است.کیسه‌های دیورتیکول معمولا در طول جراحی در آورده می‌شوند. اگر مثانه‌ی عصبی دارید، ممکن است به تمرین نیاز داشته باشید تا سوندتان را تنظیم کنید یا ممکن است به نوع متفاوتی از سوند نیاز داشته باشید.

داروهای طبیعی چطور؟


در صورت نبود هیچ درمان دارویی تجویز شده توسط پزشک، برخی داروهای طبیعی می‌تواند به شما کمک کند:

آب آناناس،گلاب، آبنبات(مصری)

احتمالا آب آناناس و گلاب را شنیده‌ایدف ولی شاید کنجکاو باشید که مصری چیست. نوع دارویی مصری یک تکه آبنبات یا نوعی ماده‌ی معدنی شیرین(شیرین‌کننده‌ی معدنی) است.جهت کسب منافع این داروها، 10 میلی‌لیتر آب‌آناناس، 10 گرم آبنبات و 10 میلی‌لیتر گلاب را با هم مخلوط کنید و بگذارید شب بماند. صبح روز بعد با شکم خالی آن را بنوشید. خلاصی فوری از علائم سنگ مثانه را بدست خواهید آورد.

مغزهای تخم هندوانه

مصرف مغز هندوانه در یک برنامه‌ی روزانه‌ به خرد شدن سنگ‌ها کمک می‌کند و در نتیجه می‌توانند در جریان ادرار دفع گردند.

آب پیاز

5 گرم در هر 30 گرم آب پیاز استخراج شده را با شکم خالی مصرف کنید. اگر به صورت منظم روزانه مصرف کنید، سنگ‌های مثانه سریعتر حل خواهد شد.

آیا سنگ مثانه قابل پیشگیری است؟


بهترین راه پیشگیری از تولید سنگ‌های مثانه نوشیدن مقدار زیاد آب است، اگرچه میزان دقیق بستگی به سن و وزنتان دارد، به همان اندازه میزان فعالیتتان و اینکه آیا مشکل جسمانی دارید یا نه.

همچنین رژیم غذایی پرفیبر و کم چربی در کمک به ممانعت از تشکیل سنگ‌های مثانه ضروری است. مقدار زیادی سبزی و میوه‌ی تازه همراه با غلات کامل به کار برید. هم زمان دریافتی قند و نمک تان را به حداقل برسانید، بیشتر از 6 گرم نمک در روز نباشد. از آنجایی که میوه‌ها و لبنیات حاوی قند طبیعی هستند، حداقل غذاهای فراوری شده با قند افزوده را استفاده کنید، شامل موارد زیر:

 • شیرینی و شکلات
 • نوشیدنی‌های گازدار
 • کیک، بیسکوییت و کلوچه
 • مربا و کنسروها
 • بستنی

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک