درمان سنگ مثانه همراه با علائم مشکل در شروع ادرار و درد در شکم

درمان سنگ مثانه همراه با علائم مشکل در شروع ادرار و درد در شکم

مثانه یک اندام بالون مانند در ناحیه‌ی لگن خاصره است، و کارش ذخیره‌ی ادرار از کلیه‌هاست. کلیه‌ها شبیه فیلتر هستند، مواد زائد خونتان را حذف می‌کنند. آن‌ها این مواد زائد را با آب مخلوط کرده، ادرار تولید کرده، از بین یک جفت مجرا که با نام میزراه شناخته می‌شود به مثانه می‌روند. ادرار در مثانه می‌ماند تا زمانی‌که احساس کنید لازم است ادارار کنید، و بعد از میان مجرایی به اسم میزراه آزاد می‌شود.
یکی از مواد زائدی که از خون دفع می‌شود اوره است. و وقتی اوره مدت طولانی در مثانه می‌ماند، شروع به بهم پیوستن می‌کنند، کریستال‌هایی تشکیل می‌دهند. بعد از مدتی این کریستال‌ها شروع به سخت شدن می‌کنند و تشکیل توده، یا سنگ‌های مثانه می‌دهند.( اگر سنگ در کلیه شکل گیرد، به عنوان سنگ کلیه شناخته می‌شود.)
بنابراین وقتی کریستال‌های داخل ادرار تشکیل یک جرم بزرگ می‌دهند، جرم به عنوان توده یا سنگ شناخته می‌شود، و اگر توده داخل مثانه شکل گیرد، به عنوان سنگ مثانه شناخته می‌شود. در بیشتر نمونه‌ها شخص می‌تواند سنگ مثانه داشته باشد و هیچ علائمی نداشته باشد، ولی گاهی‌اوقات می‌تواند سبب درد یا خون در ادرار شود.

بیش از 95% افرادی که سنگ مثانه می‌سازند، مرد هستند-به‌خصوص پیرمردان دارای مشکل پروستات. مردان بالای هشتاد سال ریسک ابتلای بیشتری نسبت به مردان جوانتر دارند. اگرچه، مردان حتی در دهه‌ی سوم زندگیشان در کشورهای صنعتی می‌توانند سنگ بسازند، زیرا این مناطق بیشتر رژیم های غذایی حاوی چربی و قند بالا دارند.
بچه‌هایی که در کشورهای در حال توصعه زندگی می‌کنند هم مظنون به سنگ مثانه هستند زیرا اغلب دسترسی کافی به آب ندارند تا هیدراته بمانند و رژیم غذاییشان فقیر است. در برخی از زنان باردار نیز خطر سنگ مثانه وجود دارد.
پزشکان ما در کلینیک امید برای درمان سنگهای مثانه، با استفاده از معاینات دقیق و تصویر برداری های لازم و سپس با با ارائه برنامه درمانی اثر بخش و پیشرفته به شما در غلبه به این بیماری کمک می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ................... تماس حاصل فرمایید.

فراگیرترین علت سنگ مثانه به این دلیل است که قادر نیستید مثانه‌تان را کامل خالی کنید.، بنابراین قسمتی از ادرار بعد از دفع در مثانه باقی می‌ماند. این‌ها چند تا از دلایلی هستند که چرا یک فرد ممکن است در خالی کردن مثانه‌اش مشکل داشته باشد:

در آقایان، یک غده‌ی کوچک بین آلت تناسلی و مثانه با نام پروستات شناخته می‌شود. پروستات اطراف میزراه را در بر می‌گیرد. پروستات کمک به تولید مایع منی می‌کند، ولی با افزایش سن، پروستات اغلب بزرگتر می‌شود، به میزراه فشار وارد می‌کند. یک مرد از هر سه مرد بالای 50 سال به خاطر پروستات بزرگ‌شده در جریان نرمال ادرارشان وقفه دارند.

در زنان، مثانه می‌تواند ضعیف شده و روی رحم بیفتد، و بر جریان نرمال ادراری که از مثانه خارج می‌شود تاثیر بگذارد. فشار بیش از اندازه، مثل زمان زایمان،یبوست مزمن یا بلند کردن جسم سنگین می‌تواند منجر به فتق مثانه شود.

کیسه‌هایی که به نام دیورتیکول شناخته می‌شوند، می‌توانند در دیواره‌ی مثانه تشکیل شوند، و اگر خیلی بزرگ شوند، می‌توانند خالی کردن کامل مثانه را با مشکل مواجه کنند. این کیسه‌ها می‌توانند نتیجه‌ی یک عفونت یا بزرگ‌شدن پروستات باشند، یا ممکن است از بچگی وجود داشته باشند.

در این وضعیت، به دلیل اینکه عصب کنترل کننده‌ی مثانه به درستی کار نمی‌کند، شخص نمی‌تواند مثانه‌اش را کامل خالی کند. افرادی که به این وضعیت دچارند معمولا یک نوع جراحت نخاعی دارند یا به خاطر یک بیماری نظیر ستون فقرات شکاف‌دار یا بیماری نورون حرکتی، سیستم عصبیشان آسیب دیده است. حدود 10 درصد افراد مبتلا به مثانه‌ عصبی تولید سنگ مثانه خواهند کرد.

یک نوع درمان بی‌اختیاری ادرار، بزرگ کردن مثانه با استفاده از یک تکه از روده است که آن‌ را بزرگتر می‌سازد. حدود 5% افرادی که این نوع جراحی را انجام می‌دهند، سنگ مثانه می‌سازند.

اگرچه علت رایج سنگ مثانه نیست، در کشورهای در حال توسعه، رژیم غذایی پر از چربی، نمک، و قند و با ویتامین A وB کم خطر ابتلا به سنگ مثانه را افزایش می‌دهد.

در کلیه‌تان سنگ‌های کوچکی می‌توانند تشکیل شوند و به سمت میزراه ، دو مجرایی که ادرار را از کلیه به مثانه می‌فرستند، حرکت کنند و سبب مشکلات مثانه شوند. اگرچه سنگ کلیه‌ها پیشرفتشان متفاوت است، وقتی به مثانه برسند می‌توانند به سنگ مثانه تبدیل شوند. شاید سنگ کلیه‌های کوچک هیچ مشکلی ایجاد نکنند و بدون درد از داخل ادرار بگذرند، ولی ممکن است بقیه به حدی بزرگ باشند که توسط پزشک خارج گردند.

چه علائمی نشانه‌ی سنگ مثانه است؟


هیچ علائم کلی‌ای ندارد، و سنگ‌ها می‌توانند آنقدر کوچک باشند که بدون فهمیدن از ادرار خارج شوند. اگرچه، سنگ مثانه می‌تواند دیوار مثانه‌تان را آزار دهد، سبب درد شود، و اگر وارد میزراه شود، می‌تواند جریان ادرار را قطع کند. علائم عبارتند از:

 • درد در پایین شکم، اغلب شدید است.
 • درد در باسن‌ها، نشیمنگاه و پشت، حرکت یا ورزش می‌تواند بدترش کند.
 • درد هنگام ادرار
 • قطع و وصل جریان ادرار هنگام دفع
 • در آقایان درد در آلت تناسلی و بیضه
 • تکرر ادرار
 • بیدارشدن در شب جهت ادرار کردن در حالیکه قبلا نمی‌شدید.
 • خون در ادرار
 • سختی در آغاز ادرار کردن

ممکن است شب ادراری هم در بچه‌ها نشانه باشد و پسرها معمولا ممکن است نعوظ دردناک و سختی را تجربه کنند.
اگر هر کدام از علائم بالا را دارید، نظر پزشک را جویا شوید.

چطور سنگ مثانه تشخیص داده می شود؟


تشخیص سنگ مثانه به روش‌های زیر است:

 • تست فیزیکی: پزشکتان احتمالا پایین شکمتان را لمس خواهد کرد تا ببیند آیا مثانه‌تان بزرگ شده(باد کردن) یا ممکن است تست راست روده‌ای بگیرند تا ببینند پروستاتتان بزرگ شده یا نه؟ همچنین هرگونه نشانه یا علائم ادراری را که دارید بررسی خواهند کرد.
 • بررسی ادرارتان(آنالیز ادرار): یک نمونه از ادرارتان گرفته می‌شود و با میکروسکوپ میزان خون، باکتری و مواد معدنی کریستالی شده اندازه‌گیری می‌شود. آنالیز ادرار همچنین کمک می‌کند که بفهمید عفونت ادراری دارید یا نه، که می‌تواند به علت سنگ مثانه باشد.
 • پرتونگاری با کامپیوتر(CT): از اشعه‌ی ایکس و کامپیوتر استفاده می‌کنند تا به سرعت اسکن کنند و عکس شفافی از درون بدنتان بگیرند. CT حتی می‌تواند سنگ‌های کوچک را شناسایی کند و یکی از حساس‌ترین تست‌های شناسایی هر نوع سنگ مثانه است.
 • اولتراسوند: اولتراسوند که امواج فراصوت به داخل اندام‌ها و اعضاء بدن می‌فرستد تا عکس بگیرد، میتواند به پزشکتان در تشخیص سنگ مثانه کمک می‌کند.
 • اشعه‌ی ایکس: عکسبرداری با اشعه‌ی ایکس کلیه‌هایتان، میزراه‌ها و مثانه به پزشکتان کمک می‌کند تا بفهمد سنگ‌ها در سیستم ادراریتان هستند یا نه. ولی برخی از انواع سنگ‌ها در اشعه‌ی ایکس‌های مرسوم قابل مشاهده نیستند.

چطور سنگ مثانه درمان می‌گردد؟


گاهی‌اوقات نوشیدن یک یا دو لیتر(حدود 6 تا 8 لیوان) آب در روز می‌تواند آن‌ها را دفع کند. اگرچه این احتمالا در افرادی که نمی‌توانند مثانه‌شان را کامل خالی کنند، کار نمی‌کند. معمولا جراحی مورد نیاز است، و چند نوع هستند:

خرد کردن و خارج کردن سنگ(سیستولیتولاپاکسی) از راه پیشابراه

سیستوسکوپ( لوله‌ای باریک با دوربین) داخل میزراه می‌شود تا سنگ را داخل مثانه پیدا کند، و سنگ‌ها بوسیله‌ی لیزر یا امواج اولتراسوند که با سیستوسکوپ فرستاده می‌شوند به قطعات کوچک خرد می‌شوند. این تکه‌ها می‌توانند بوسیله‌ی مایعات شسته شده و از بین بروند.این روش رایج‌ترین درمان در بزرگسالان است.

خرد کردن و خارج کردن سنگ(سیستولیتولاپاکسی) از راه زیر پوست استخوان شرمگاهی(سوپراپیوبی)

جراح شکاف کوچکی در پوست نزدیک ناحیه‌ی شرمگاهی و به داخل مثانه ایجاد می‌کند تا سنگ‌ها را خارج کند. این روش برای سنگ‌های بسیار بزرگ و در کودکان که میزراهشان برای سیستوسکوپ کوچک است استفاده می‌شود.

سیستوستومی (مثانه‌بری) باز

شبیه سیستولیتولاپاکسی از راه زیر پوست استخوان شرمگاهی، ولی شکاف بزرگ‌تر است. این جراحی وقتی انجام می‌شود که پروستات بزرگ شده جلوی شکاف کوچکتر را می‌گیرد یا دیورتیکول‌ها نیاز به برداشته شدن دارند.

بعد از جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟

از هر ده نفری که جراحی مثانه می‌کنند یک نفر دچار عفونت می‌شود، بنابراین ممکن است با آنتی‌بیوتیک درمان شوید. اگر عملی غیر از سیستوستومی باز داشته‌اید، معمولا همان روز جراحی مرخص می‌شوید. بعد از سیستوستومی باز ممکن است چند روز طول بکشد تا مرخصتان کنند. احتمالا عکسبرداری اشعه‌ی ایکس یا سی‌تی‌اسکن می‌گیرند تا مطمئن شوند همه‌ی سنگ‌های مثانه از بین رفته است. همچنین برای علت اصلی تحت مشاوره و درمان قرار خواهید گرفت. ممکن است برای پروستات بزرگ درمان دارویی تجویز شود، یا شاید جراحی نیاز باشد. شیافی که داخل رحم جای گیرد ممکن است در درمان فتق مثانه‌ی ملایم یا سبک موفقیت‌آمیز باشد، ولی در بیشتر نمونه‌ها جراحی نیاز است.کیسه‌های دیورتیکول معمولا در طول جراحی در آورده می‌شوند. اگر مثانه‌ی عصبی دارید، ممکن است به تمرین نیاز داشته باشید تا سوندتان را تنظیم کنید یا ممکن است به نوع متفاوتی از سوند نیاز داشته باشید.

داروهای طبیعی چطور؟


در صورت نبود هیچ درمان دارویی تجویز شده توسط پزشک، برخی داروهای طبیعی می‌تواند به شما کمک کند:

آب آناناس،گلاب، آبنبات(مصری)

احتمالا آب آناناس و گلاب را شنیده‌ایدف ولی شاید کنجکاو باشید که مصری چیست. نوع دارویی مصری یک تکه آبنبات یا نوعی ماده‌ی معدنی شیرین(شیرین‌کننده‌ی معدنی) است.جهت کسب منافع این داروها، 10 میلی‌لیتر آب‌آناناس، 10 گرم آبنبات و 10 میلی‌لیتر گلاب را با هم مخلوط کنید و بگذارید شب بماند. صبح روز بعد با شکم خالی آن را بنوشید. خلاصی فوری از علائم سنگ مثانه را بدست خواهید آورد.

مغزهای تخم هندوانه

مصرف مغز هندوانه در یک برنامه‌ی روزانه‌ به خرد شدن سنگ‌ها کمک می‌کند و در نتیجه می‌توانند در جریان ادرار دفع گردند.

آب پیاز

5 گرم در هر 30 گرم آب پیاز استخراج شده را با شکم خالی مصرف کنید. اگر به صورت منظم روزانه مصرف کنید، سنگ‌های مثانه سریعتر حل خواهد شد.

آیا سنگ مثانه قابل پیشگیری است؟


بهترین راه پیشگیری از تولید سنگ‌های مثانه نوشیدن مقدار زیاد آب است، اگرچه میزان دقیق بستگی به سن و وزنتان دارد، به همان اندازه میزان فعالیتتان و اینکه آیا مشکل جسمانی دارید یا نه.

همچنین رژیم غذایی پرفیبر و کم چربی در کمک به ممانعت از تشکیل سنگ‌های مثانه ضروری است. مقدار زیادی سبزی و میوه‌ی تازه همراه با غلات کامل به کار برید. هم زمان دریافتی قند و نمک تان را به حداقل برسانید، بیشتر از 6 گرم نمک در روز نباشد. از آنجایی که میوه‌ها و لبنیات حاوی قند طبیعی هستند، حداقل غذاهای فراوری شده با قند افزوده را استفاده کنید، شامل موارد زیر:

 • شیرینی و شکلات
 • نوشیدنی‌های گازدار
 • کیک، بیسکوییت و کلوچه
 • مربا و کنسروها
 • بستنی

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است