بی‌اختیاری ادرار (UI) می‌تواند تاثیر زیادی بر تمام جنبه‌های زندگی شما، اعم از زندگی اجتماعی، زندگی کاری، زندگی جنسی و سلامت روانی شما داشته باشد. علیرغم این تاثیر، بسیاری از زنان این موضوع را با دکتر خود مطرح نمی‌کنند. برآورد شده است که زنان تا پنج سال قبل از مشورت با پزشک خود درمورد این مشکل، آن را به حال خود رها می‌کنند. اما بهتر است زودتر با پزشک خود صحبت کنید. اگر منتظر بمانید، مشکل تنها بدتر خواهد شد.

با توجه به پیشرفت علم پزشکی روش‌های غیر جراحی موثر، کارآمد و بدون درد برای درمان بی‌اختیاری ادرار وجود دارند. عدم آگاهی کافی و خجالت بیماران مبتلا به بی‌اختیاری ادرار و عدم مراجعه به پزشک نه تنها از لحاظ سلامت فیزیکی عواقب بسیاری به دنبال دارد بلکه از لحاظ روحی و زندگی اجتماعی نیز زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید با استفاده از روش‌های مختلف مانند توانبخشی لگن، بیوفیدبک (روش غیر تهاجمی که در آن بیمار با امواج حاصل از بدن خودشان آموزش میبینن چطور عضلات مثانه را کنترل کنند ) و ورزش درمانی مشکل بی‌اختیاری را درمان می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در زمینه بی‌اختیاری ناشی از ادرار و درمان متناسب با شرایطتان، می‌توانید با شماره  02122770586 تماس بگیرید.

چرا زنان در مورد بی‌اختیاری به پزشک مراجعه نمی‌کنند؟

بعضی از رایج‌ترین دلایل در ادامه ذکر شده است:

 • شما ممکن است فکر کنید که این بخشی از روند پیری است و شما باید با آن کنار بیایید. این درست نیست، بی‌اختیاری ادرار می‌تواند حتی زنان 18 ساله را تحت تأثیر قرار دهد.
 • شما ممکن است فکر کنید که این شرایط درمان نمی‌شود، بنابراین هیچ دلیلی برای درخواست کمک وجود ندارد. در حالی که بی‌اختیاری ادرار می‌تواند تا 80 درصد با موفقیت درمان شود.
 • شما ممکن است از جراحی بترسید، اما هرگز خط اول درمان برای UI جراحی نیست. جراحی تنها زمانی توصیه می‌شود که سایر روش‌های درمان مانند ورزش‌های کف لگن یا آموزش مجدد مثانه موثر واقع نشوند.
 • شما ممکن است فکر کنید که این بیماری به اندازه کافی جدی نیست که به آن توجه شود. اگر بی‌اختیاری ادرار بر روی زندگی شما تاثیر می‌گذارد، برای مراجعه شما به پزشک به اندازه کافی جدی است.
 • شما در مورد واکنش پزشک نگران باشید. پزشک هرگز به نگرانی‌های شما نمی‌خندد و یا آنها را تحقیر نمی‌کند. و فراموش نکنید که پزشک شما با بسیاری از موارد دیگر UI برخورد کرده است و شما تنها نیستید.
 • شما بیش از حد خجالت می‌کشید تا در مورد آن صحبت کنید. اگر مطمئن نیستید که چطور موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید، ممکن است قبل از تنظیم وقت برای پزشک خود نامه‌ای بنویسید، توضیح دهید که مشکل چیست و چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد.

از سوی دیگر، شما می‌توانید با یک مشاور متخصص آموزش دیده صحبت کنید، که دقیقا درک می‌کند که شما چه احساسی دارید. اولین بار که شما در مورد آن بحث می‌کنید سخت‌ترین زمان خواهد بود. هنگامی که شما این مانع را پشت سر بگذارید، شرایط آسان‌تر خواهد شد.

بی‌اختیاری ادراری چطور می‌تواند بر زندگی شما تاثیر بگذارد.


بی‌اختیاری ادرار می‌تواند در تمام زمینه‌های زندگی شما، مانند عزت نفس و سلامت عمومی شما تاثیر بگذارد.

اختلال در خواب

اگر بیش از یک بار در شب به سمت توالت روانه می‌شوید، احتمالا به اندازه کافی در خواب نخواهید بود و وقتی به خواب می‌روید احساس خوبی نخواهید داشت. کمبود خواب نیز می‌تواند بر تمرکز شما تاثیر بگذارد و ایمنی شما را کاهش دهد، بنابراین بیشتر در معرض سرماخوردگی و مشکلات بهداشتی جزئی قرار دارید.

مشکلات جنسی

بی‌اختیاری ادرار می‌تواند باعث شود که شما در رختخواب نشت ادرار داشته باشید، بنابراین ممکن است رابطه جنسی برای شما خیلی شرم آور باشد.

تصویری که شخص از هویت و ارزش و استعداد خود دارد (Self-image)

شما ممکن است نگران باشید که در اثر نشت ادرار شما بو بگیرید یا لباس‌هایتان لکشود و یا مردم متوجه رطوبت بر روی صندلی که شما نشسته‌اید بشوند. در یک مطالعه مشابه، 50 درصد زنان مبتلا به بی‌اختیاری ادراری گفتند که آنها عجیب و غریب و متفاوت از دیگران هستند.

انزوای اجتماعی

شما ممکن است به علت اینکه از بی‌اختیاری ادراری خود خجالت می‌کشید و از اظهار نظر مردم درباره این مشکل نگرانید، از اجتماعات مردم اجتناب کنید. بر طبق برخی تحقیقات، 60 درصد از زنان گفتند که از ترک خانه برای مدت طولانی اجتناب می‌کنند و 45 درصد از وسایل حمل و نقل عمومی اجتناب می‌کنند.

اشتغال و تحصیلات

بی‌اختیاری ادرار می‌تواند بر عملکرد شما تاثیر بگذارد.

 • اگر شما نیاز دارید هر ساعت به توالت بروید، ممکن است احساس کنید که همکاران اظهار نظر می‌کنند.
 • ممکن است از کارفرمای خود بترسید که اقدامات انضباطی درباره شما انجام دهد، زیرا شما بیش از حد از وقت استراحت برای توالت استفاده می‌کنید.
 • موقعیت شغلی شما ممکن است به گونه‎‌ای باشد که شما نتوانید هروقت بخواهید از توالت استفاده کنید، به عنوان مثال در کار تولیدی یا آموزشی.

بی‌اختیاری ادرار همچنین ممکن است شما را از گذراندن یک دوره آموزشی بازدارد زیرا شما در مورد نشت یا خراب کردن سمینارها نگران هستید زیرا نمی‌توانید جلسه دو ساعته را تحمل کنید.

فعالیت‌های اوقات فراغت

استرس بی‌اختیاری ادرار می‌تواند مانع از شرکت شما در فعالیت‌های فعال مانند ورزش شود زیرا شما نگران آن هستید که ادرار شما نشت کند و مردم متوجه شوند.

محدود کردن انتخاب

بی‌اختیاری ادرار می‌تواند انتخاب‌های شما در مورد آنچه که شما می‌پوشید، و همچنین جایی که می‌روید و کاری که انجام می‌دهید را محدود می‌کند. به عنوان مثال، شما ممکن است تصمیم به پوشیدن لباس‌های تیره بگیرید، زیرا کمتر احتمال دارد که نشت را نشان بدهد. با این حال، این مشکل می‌تواند اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا ممکن است شما احساس بی‌میلی یا ناراحتی داشته باشید که نمی‌توانید دقیقا همان چیزی را که می‌خواهید بپوشید. به طور مساوی، اگر شما یک رنگ را که دوست دارید انتخاب کنید، اما به یک مکان نورانی بروید، شما ممکن است در صورتی که مثانه شما به شما این اجازه را بدهد، در تمام طول زمان در یک گوشه بنشینید.

چه کاری می‌توانید انجام دهید؟


اطلاع از نوع بی‌اختیاری ادرار

بی‌اختیاری ادرار (UI) رهایی تصادفی ادرار است. بی‌اختیاری ادرار می‌تواند به علت بیماری‌های مختلف پزشکی از جمله عضلات لگن ضعیف، عفونت‌های دستگاه ادراری (UTI)، دیابت و یبوست باشد. علائم UI ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد. انواع بی‌اختیاری ادرار:

 • بی‌اختیاری استرسی زمانی است که ادرار در اثر وارد شدن فشار ناگهانی به عضلات پایین شکم شما، مانند سرفه، عطسه، خنده، بلند شدن از صندلی، بلند کردن اجسام یا ورزش، نشت می‌کند.
 • بی‌اختیاری اورژانسی زمانی رخ می‌دهد که نیاز به ادرار کردن خیلی سریع رخ می‌دهد، قبل از اینکه بتوانید به توالت برسید.
 • بی‌اختیاری Overflow زمانی اتفاق می‌افتد که شما به طور مداوم نشت ادرار دارید که ناشی از مثانه پر شده است.
 • بی‌اختیاری عملکردی زمانی اتفاق می‌افتد که شما کنترل طبیعی ادرار دارید، اما به دلیل آرتریت یا سایر بیماری‌هایی که حرکت شما به اطراف را دشوار می‌کنند، در رساندن خود به دستشویی در زمان مناسب مشکل دارید.
 • بی‌اختیاری مخلوط زمانی رخ می‌دهد که شما بیش از یکی از انواع فوق بی‌اختیاری را دارید.

قبل از اینکه اعتماد به نفس شما، روابط، توانایی به سفر رفتن سفر و حتی کار شما تحت تاثیر قرار گیرد، باید به دنبال کمک برای رفع مشکل خود باشید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که با پزشک خود صحبت کنید، که می‌تواند تشخیص دهد و به شما بگوید چه درمان‌هایی در دسترس است.

چطور می‌توان بی‌اختیاری ادرار در خانم‌ها را درمان کرد؟


کمک به درمان خود

چیزهایی که خودتان می‌توانید انجام دهید تا توانایی خود را برای کنترل بی‌اختیاری ادرار افزایش دهید:

 • حفظ وزن سالم

تمرین ورزش‌های کف لگن (Kegel)، مخصوصا در دوران بارداری

 • اجتناب از تحریک کننده‌های مثانه، مانند کافئین و مواد غذایی اسیدی
 • مصرف فیبر بیشتر، که می‌تواند یبوست، یکی از علل بی‌اختیاری ادرار را از بین ببرد.

دارو

داروها می‌توانند برخی از انواع نشت را کاهش دهند. بعضی از داروها، به عنوان مثال، کمک می‌کنند تا عضلات مثانه را تسکین دهند و از اسپاسم‌های مثانه جلوگیری کنند. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا دارو برای شما مناسب است یا نه.

محصولات ادراری

محصولات بسیاری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک می‌کند بی اختیاری ادرار مانند را کنترل کنید از جمله پد، زیر شلواری و ملافه مخصوص جلوگیری از نشت ادرار. همچنین دستگاه‌های داخل عضلانی وجود دارد که می تواند گردن مثانه شما را در حین حرکات هوازی و ورزش ساپورت کند. اگر چه بسیاری از محصولات در داروخانه‌ها در دسترس هستند، بهتر است با یک متخصص صحبت کنید تا بدانید که چگونه از آنها به درستی استفاده کنید.

پساری

رایج‌ترین دستگاه برای درمان بی‌اختیاری استرسی پساری است. این وسیله یک حلقه سفت است که یک پزشک یا پرستار وارد واژن می‌کند. این دستگاه در برابر دیواره واژن و مجرای ادراری قرار می‌گیرد. این کار کمک می‌کند که مجرای دفع ادرار را تغییر دهید تا نشت ادرار استرسی کاهش یابد. اگر از پساری استفاده می‌کنید، به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

بیوفیدبک

بیوفیدبک به شما کمک می‌کند تا بدانید که بدن شما چگونه عمل می‌کند. درمانگر یک پد الکتریکی را بر روی مثانه و عضلات مثانه شما قرار می‌دهد. سیم متصل به پچ به یک صفحه تلویزیون وصل است. شما و درمانگرتان به صفحه نمایش نگاه می‌کنید تا ببینید کی این عضلات منقبض می‌شوند، بنابراین می‌توانید یاد بگیرید که این عضلات را کنترل کنید.

تحریک الکتریکی

برخی از افراد مبتلا به بی‌اختیاری، ممکن است به رفتار درمانی یا دارو پاسخ ندهند. در این حالت، تحریک الکتریکی اعصابی که می‌توانند مثانه را کنترل کنند ممکن است موثر باشد. گاهی اوقات شما تست می‌کنید تا ببینید که آیا این درمان، که تحریک عصبی نامیده می‌شود، برای شما موثر است یا خیر. پزشک برای اولین بار یک دستگاه خارج از بدن شما قرار می‌دهد تا یک پالس تولید کند. اگر موثر بود، یک جراح دستگاه را داخل بدن شما قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک